تبلیغات
خدمت دانش آموزان به کشور ، ملت و خانواده هایشان - معنای یک دانش آموز
خدمت دانش آموزان به کشور ، ملت و خانواده هایشان

لینکدونی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معنای یک دانش آموز

اگر بخواهیم کلمه دانش آموز را از نظردستوری توصیف کنیم باید گفت که ترکیبی از یک اسم

( دانش ) و یک بن مضارع (آموز) است که باعث ایجاد یک فاعل به نام دانش آموز می شود . همان طور که از این ترکیب پیداست ، دانش آموز کسی است که برای آموختن و بدست آوردن دانش سعی و تلاش می کند و هدف اصلی یک دانش آموز؛ در حقیقت ، بالا بردن سطح علمی و کاربردی کردن دانشش در امور روزمره و هم چنین امور تخصصی است.

دانش آموزانی که در دوره ابتدایی به کسب دانش مشغول می شوند ،در واقع پایه ای را برای خودآماده می سازند تا به وسیله ی آن علوم گسترده دوره های بعد را پشت سر بگذارند.دوره راهنمایی دوره ای برای آشنایی با راز و رموز علمی است که دانش آموزان آن را در قالب کتاب های درسی فرا می گیرند و از حالت های دوره قبل ، خود را جدا می کنند و استقلال بیشتری پیدا می کنند.در دوره دبیرستان خود را برای جهت گیری و انتخاب رشته تحصیلی ای که به آن علاقه دارند آماده می کنند.

در طول تمامی این سال های آموزشی ویژگی ها و علوم بسیاری را فرا می گیرند و می توانند در دوره دانش آموزی خود کارهای بسیاری را برای تثبیت علم خود انجام دهند.

اما دانش آموزان چه می توانند بکنند؟ چگونه می توانند علمی را که بدست آورده اند به صورت کاربردی عملی سازند و از آن برای آرامش و گسترش علم و دانش استفاده نمایند؟

قبل از اینکه هر دانش آموزی بخواهد این سؤال را پاسخ دهد، باید در طول دوران آموزش خودش ویژگی ها و انگیزه هایی را برای خود ایجاد کند که چندی از آن ها عبارت اند از:

1- روحیه منسجم و نیرومند برای مقابله با مشکلات و سختی ها

2- بهره گیری از خلاقیت ها و ابتکارات فردی خود در مطالعه و امور روز مره

3- مشورت با افراد نوآور و خلاق در زمینه های علمی

4- مشورت با افرادی که تجربه کافی دارند و بحث وگفتگو با آن ها در مورد برنامه هایی که دانش آموز درصدد عملی ساختن آن ها است.

5- داشتن انگیزه کافی برای کار و تلاش

یک دانش آموز علاوه براینها باید قدرت کافی  برای رویارویی با شکست را داشته باشد و بداند که هر شکستی قدمی برای پیروزی است.

یک دانش آموز می تواند عادت های اشتباه اجتماعی را بر طرف کند. او این امر را از خانواده خویش و خودش شروع می کند و با توجه به  مطالعات و پژوهش هایش می تواند عادت های غلط را در خود و سپس در خانواده اش از بین ببرد . دانش آموز می تواند در مدرسه نیز کارآمد باشد.بدست آوردن رأی کافی برای فعالیت در شورای دانش آموزی مدرسه محل خوبی برای دادن پیشنهادها و عملی کردن آن هاست.برای مثال : دانش آموزی که در شورا حضور دارد ، می تواند برنامه ای را برای ایجاد تغییراتی در مدرسه ،در جلسه پیشنهاد و با رأی اعضای شورا آن را اجرا کند و کمکی به مسئولان مدرسه و همچنین خدمتی به دانش آموزان دیگر باشد.البته یک دانش آموز می تواند بدون اینکه در شورا نیز عضو باشد با دادن پیشنهادات خوب و قابل اجرا به مسئولان و شورای دانش آموزی و همچنین تلاش و کوشش خودش قدمی در خدمت به مدرسه بردارد.اما کارهایی که یک دانش آموز می تواند انجام بدهد، به این موارد ختم نمی شود. او با بالا بردن سطح مطالعه خویش و استفاده بهینه از آن ها در امور زندگی نیز می تواند کاری برای خود و دیگران انجام دهد.

کار دیگری که او می تواند انجام دهد، گسترش فعالیت های پرورشی و تشویق کردن دیگر دانش آموزان برای شرکت در این فعالیت هاست.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی احمدپور

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • چه امتیازی را به مطالب وبلاگ اختصاص می دهید؟


نویسندگان